Pregled jesenskog dijela 2. HNL kroz brojeve
Prvi dio sezone u 2. HNL bio je više nego uzbudljiv. Na vrhu su se izmjenjivali klubovi iz kola u kolo, a na kraju titulu jesenskog prvaka ponio je Orijent 1919. U nastavku vam donosimo pregled prvih 15. kola kroz brojke.
Kako smo već spomenuli Orijent 1919 je u prvih 15 kola uspio sakupiti najviše bodova (29). Logično, upisali su najviše pobjeda, čak devet, uz dva remija i četiri poraza. Također, pripada im i najduži niz pobjeda (5) ostvarenih u posljednjih pet jesenskih kola, te najveći broj postignutih pogodaka (27), što je u prosjeku 1,8 pogodaka po utakmici, odnosno postignut pogodak svakih 50 minuta.

Uz Orijentov niz, svakako treba spomenuti i niz Varaždina, koji se nakon šest kola nalazio pri dnu drugoligaške ljestvice. Dolaskom Marija Kovačevića na klupu prošlogodišnjeg prvoligaša, Varaždinci su napravili niz od čak devet utakmica bez poraza (6 pobjeda i tri remija) čime su postali prvi pratioc lideru prvenstva Orijentu. Zanimljivo Varaždinci su od dolaska novog trenera krajem rujna izgubili tek u kupu od Lokomotive.

S druge strane Opatija je na dnu ljestvice sa upisanih 11 bodova, uz samo dvije pobjede, pet remija i osam poraza. Isti broj poraza u prvom dijelu sezone imaju iznenađujuće i Sesvete, ekipu koju su mnogi vidjeli u borbi za ulazak u 1. HNL. Opatija je dakako postigla i najmanji broj pogodaka (12), što je 0,8 u prosjeku po utakmici.
Za najbolje domaćinske ekipe slove zagrebačka Dubrava i Rudeš. I dok je Dubrava u devet susreta upisala 6 pobjeda, 2 remija i poraz, momci sa zapadnog dijela grada mogu se pohvaliti činjenicom da nitko nije osvojio Rudeško brdo. Rudeš je u sedam domaćih susreta upisao 6 pobjeda i remi.

Upravo te dvije momčadi drže i titulu najboljih obrana. Rudeš i Dubrava u 15 odigranih kola primili su samo 13 pogodaka što je 0,87 pogodaka po utakmici. Dok su na vratima Rudeša za takav rezultat zaslužni Karlo Kralj i Mario Mustapić, vrata Dubrave u svih 15 kola čuvao je Nikola Ilinčić koji je na početku sezone došao iz vukovarskog trećeligaša Vuteksa. Vratar Dubrave može se pohvaliti sa čak 387 minuta bez primljenog pogotka, a ako ne računamo pogotke Varaždina iz posljednjeg kola (oba jedanaesterci), Iliničić je 473 minute bio bez primljenog pogotka iz igre.

Najpropusniju obranu je imao novi član druge lige Jarun sa primljena 23 pogotka, što u prosjeku iznosi 1,53 pogotka po utakmici, ili u minutama primljeni pogodak svakih 58 minuta. Iza njih sa 22 primljena pogotka je Croatia iz Zmijavaca. Zanimljivo je da se oba kluba nalaze na visokom 6., odnosno 5. mjestu.
Što se napada tiče, odmah iza već spomenutog Orijenta 1919, drugo mjesto sa 26 pogotka dijele Varaždin, Rudeš i Jarun, što iznosi 1,73 pogodaka po utakmici, odnosno pogodak svakih 51 minutu.
U prvih 15 kola vidjeli smo 298 postignutih pogodaka, što u prosjeku iznosi 19,8 pogodaka po kolu, odnosno 2,48 pogotka po utakmici. Najefikasnije utakmice su bile Jaruna sa ukupno 49 viđenih pogodaka, ili u prosjeku 3,26 po susretu. S druge strane najmanji broj pogodaka viđen je na utakmicama Osijeka II, samo 29, odnosno u prosjeku 1,93.

Mjesto prvog strijelca jesenskog dijela sezone dijele Tomislav Mrkonjić iz Croatije Zmijavci i Filip Dujmović iz Jaruna. Oba igrača su zatresli protivničku mrežu sedam puta, no Mrkonjiću je to pošlo za nogom u svega 11 nastupa ove sezone (čak pet puta sa bijele točke), dok je napadač Jaruna nastupio u njih 13. Drugo mjesto sa pogotkom manje (6) dijele Michele Šego iz Varaždina, Muhamed Alghoul iz Dubrave i Kristian Fućak iz Orijenta 1919.
Nogometaši Intera bili su najčešće upisivani u sudačke bilježnice sa 45 žutih kartona, što je tri kartona u prosjeku po utakmici, te četiri isključenja (dva izravna crvena kartona). Nakon Intera po grubosti su se istaknuli Opatijci sa 45 žuta kartona i dva isključenja (jedan izravni), te Dugopolje i Osijek II sa 44 žuta kartona i po dva isključenja. S druge strane najmirniji na terenu bili su mladići sa Maksimira koji su u 15 susreta upisali 29 žutih kartona što je u prosjeku 1,9 po utakmici.
Najgrublji igrači prvog dijela sezone su mladi dvojac iz Osijeka II Alexander Uwem i Ivan Cvijanović, Šime Puljić iz Solina, te Matija Mišić iz BSK-a. Svih pet igrača je upisalo po pet žutih i jedan crveni karton.

Najefikasnija utakmica je viđena u 14. kolu u Vinkovcima, gdje je Solin vodio sa 3:0 nakon 23. minute, da bi konačni rezultat bio visokih 5:3 za Cibaliju. Najnepopularniji rezultat 0:0 su gledatelji morali gledati 13 puta, gotovo jednom po kolu, dok su u 3. kolu čak tri utakmice završene bez pogodaka.
Prema podacima iz Cometa, utakmice Varaždina bile su najposjećenije u polusezoni. Nakon Varaždina, prema prosjeku najviše posjeta imala je Krimeja i Orijent, te Cibalia.
Dvije najmlađe ekipe prvenstva očekivano su druge momčadi Dinama i Osijeka. Prosjek godina Dinamove momčadi je 18,6, dok Osijekove 19,1. Na trećem mjesu je Rudeš sa prosjekom godina od 22,0. Najstarija momčad lige je Opatija sa prosjekom godina od 24,5, a slijede ih Cibalia sa prosjekom od 24,2 godine. Ukupan prosjek lige su 22,7 godine pa možemo reći kako je 2.HNL rasadnik mladih nada.
Jedno je sigurno, očekuje nas više nego zanimljivo proljeće u 2.HNL.